How much is it worth collecting a child to school
We found out how much it is worth sending a child to school: whether to buy uniforms, stationery, whether students are issued by students, it is necessary to discount on excursions and trips, as well as, what additional expenses have to take into account the parents of schoolchildren. Let’s compare our experience with the experience of parents of other countries.
Tel Aviv, Israel
Currency: Shekel (ILS)
1 Shekel = 17 USD
Public school, 9 years
- Form: In Israel, these are multicolored T-shirts + White Parade. They put the school logo in the Station Store. On average, such a shirt costs 15 shekels. Per year – about 150-200 shekels (2500-3400 rubles.).
- Office: Optional article, as in Russia, you can buy all cheap and low quality, and you can also be beautiful and expensive.
- Excursions and Trips: About 1700 Shekels (28,900 rubles.) in year.
- Leisure after school: extended day group: school – up to 13 hours, extell – up to 16-17 hours and worth an average of 1000 shekels (17,000 rubles.) per month. Expensive.
- Additional spending: there are no breakfast in school, children bring food with them.
Limassol, Cyprus
Currency: Euro (EUR, €)
Public School / Private School (annual contribution from € 2000 to € 7000 (146,000 – 511 000 USD Depending on the age of the child)
- Form: Mandatory (simple and parade), but inexpensive / mandatory and more expensive than in public schools. More precisely, the price and quality do not coincide, but there is no choice. Winter, Summer and Parade + Sport.
- Tutorials: in public schools issues free.
- Chancellory: Notebooks in public schools are also issued for free, so you only need to buy bags and office (in Cyprus and bags to a certain age uniform, with our only older children go). In private schools, buying everything (although these items paid for these items to the 2013 crisis).
- Excursions and Trips: About € 10 (730 rubles.) for each.
- Additional spending: fees "For the needs of the school" there is no, to the crisis of high school students paid a computer to € 300 (21900 rubles.). Plus Medstrashka € 20 (1460 USD) in year. / In a private school, the parent committee does not force anything, but at all events put a donation box; Medical insurance is included in the cost of annual contribution.
Jodhpur, India
Currency: Indian Rupee (INR)
1 rupee = 0,97 rubles.
State Secondary School, 1 2 years, 7th grade
- Form: Summer / Winter 1200–2000 rupees (1160-1930 USD) in year.
- Cebanic: 3000-4000 rupees (2900-3870 USD) in year.
- Office: 3000-5000 rupees (2900-4830 USD) in year.
- Excursions and trips: There are weekly trips, but most often the boys, girls parents are allowed very rarely.
- Leisure after school: homework in children. For those who do not have time to make them independently, they will organize additional classes – 500-800 rupees (470-770 rubles.) per month.
Sometimes schools organize additional circles and sections for children. In general, Indian education is increasingly similar to business. People want to invest in the education of their children.
Accordingly, ordinary schools simplify the program, and only a few can afford to offer children physical education lessons or art. Training in such schools costs 10,000 – 15,000 rupees (9670-14500 USD) per month.
Public education in India is considered weak, so boys prefer to give in private schools, and girls go to state. I pay for my daughter 9600 rupees (9300 rubles.) per year – for school studies and another 4800 rupees (4600 rubles.) – for a school bus.

Dar Es Salaam, Tanzania
Currency: Tanzanian Shilling (TZS)
1 shilling = 0,03 rubles.
Private school, 8 years, 2nd class + Kindergarten For the younger child
- Form: enters school. Parents pay only school shoes and underwear.
- VECHES: Followed by school
- Office: Pencils, Handles, Eraser – It’s a bit
- Excursions and trips: several times a year. This is an additional 300,000 TZS (9000 rubles.) in year.
- Leisure after school: Usually after school lunch, children are waiting for a bus and browse their tutorials. At home they make homework, then sleep a couple of hours, and then go to play.
- Additional spending: 4 million shillings (120,000 rubles.) per year for a private school, including transport, lunch, school uniform and books (for two children). In the usual state school, parents do not pay contributions, but each class consists of 140 students. In a private school in one class – 45 people.
Trentino, Italy
Currency: Euro (EUR, €)
State Secondary School, 12 years
- Form: We live in the autonomous province, that is, we have local laws other than the national country, including the educational sphere. If in the whole of Italy in elementary school girls go to school coats for € 15, then we don’t have this
- Tutorials: In the whole country, textbooks are bought by parents from the 1st grade (elementary school – about € 100, average – € 300, the eldest – € 500 and higher (7300, 21 900.36 500 rubles. respectively). In our region, textbooks are issued for free until the 9th grade, after only 50% of the cost of the annual set. Very expensive dictionaries – € 100 each. There are shops of used books and textbooks, there often you can find what you need, twice cheaper and in good condition. Good dictionaries are inherited.
- Office: € 50-100 (3650-7300 USD) and higher, depends on the age of the child (many requirements for drawing, special paper, special sharpeners, all sorts of superlastics, line and t. e)
- Excursions and trips: spend often, go away and overnight, and to other cities, provinces and countries. Pay, of course, parents. The main cost falls on transport. For example, a trip for two days in Verona High School – Mantua in the spring of 2016 cost us at € 100 (7300 rubles.) with accommodation and food.
- Leisure after school: the extensive day group is in elementary school, it is expensive, but I find it difficult to say the exact price. But at school there are various sections and circles that occupy children four days a week to 16-17 hours. Friday in all schools a short day, then schools organize some kind of sitting to 17 hours, payment hourly.
- Additional spending: Lunch in the elementary / high school costs € 4 (about 300 rubles.) in a day. Stands from cheap for € 15 to € 130 and above – "Scout" or "Ergobeg" (1000-9500 USD). School buses: € 120 per year with insurance (8760 USD). The price may be completely different in other regions. Leisure after school: Optional in high school is both free (we, for example, choir) and paid (symbolic payment). In our school – guitar, robotics, Chinese and Latin, Hip-Hop, literary circle. Every year something is added / removed.
Zhuis di Fora, Brazil
Currency: Brazilian Real (BRL)
Public School, 12 years, 7th grade
- Form: 210 realov (4200 rubles.)
- Tutorials: 1130 Realov (22 600 rubles.)
- Office: 230 Realov (4600 rubles.)
- Excursions and trips: in our school are not held.
- Leisure after school: There are no extended groups, but there are additional sections – approximately 100 reals (2000 rubles.) per month.
- Leisure after school: There are no extended groups, but there are additional sections – approximately 100 reals (2000 rubles.) per month.
Vilnius, Lithuania
Currency: Euro (EUR, €)
our School named. Pushkin, 5th grade (Education in our, textbooks from the 5th grade on Lithuanian)
- Form: there is not in all schools, somewhere just business style. In our school there is, she is sewed in a specific firm: Skirt € 20, tie € 4.5, Sarafan € 35-40, Blouse € 20. TOTAL from € 200 (14,600 rubles.).
- Tutorials: Give in school, but we buy all tutorials themselves. For example: small geographical map of A3 format – € 5 (365 USD).
- Chancellery: Prices are comparable to our. For 30 euro scents (22 rubles.) You can buy good thin notebooks. There are cheaper – 14 cents (10 rubles.), but the quality of printing leaves much to be desired.
- Leisure after school: there are paid and free circles. By the standards of Lithuania, paid are considered cheap. But the choice is much already in Moscow. To the pool for September (in sports groups) post since February. And to the pool still need to ride. Sport gymnastics twice a week at the o’clock in the section costs € 70 (5100 rubles.).
- Additional spending: Food in schools paid. The child comes with cash and buys what he likes, from the assortment of the dining room. As a rule, food is not harmful. Machines "selling gastritis" no. Lunch costs € 1-2 (70-150 rubles.).
San Jose, California, USA
Currency: Dollar (USD, $)
1 dollar = 65 rubles.
State Secondary School, 11 years / senior school, 16 years
- Form: No, in high school there is even no dress code.
- Tutorials: Give two sets in school – one for home, the other in the class so that the children do not drag gravity. In high school classes, the School itself provides students as well as artistic literature.
- Office: approximately $ 80-220 (5150 – 14 250 USD) in year. But if you buy on sales, it will get cheaper. Let’s say, 12 simple pencils cost $ 2, and in front of the school you can buy for 49 cents. But it is gradually, because at one week – pencils on the sale, on the other – a notebook.
- Escursions and travel: in the middle and older school there. In the younger school, local excursions cost from $ 6-15 (400-950 rubles.) Approximately every two months, and $ 90 (5800 rubles.) – One trip to Sacramento. Ride to Amusement Park – $ 120 (7700 USD). In each school with excursions, its own situation is solved by the school and parent committee.
- Leisure after school: a long-day group only for younger school from $ 150 (9700 rubles.) a week – the simplest, there is not at all schools. If the child will be taken by car for exercise to the neighboring school, then this is already from $ 400 (26,000 rubles.) in Week.
- Additional spending: Dance from $ 19 (from 1200 rubles.), dinner $ 4 (260 rubles.) per day, donations $ 250-400 (16 200 – 26 000 USD) per year, form on physical education $ 64 (4160 rubles.) for the hall and street. Plus teachers ask $ 5-10 (325-650 rubles.) for class needs. Student card (ID) cost $ 90 (5850 USD). On it, during the year you can go to all sports school games, there will be discounts on the discos and school album at the end of the year. In winter, in the 8th grade there will be a weekly scientific camp in Yosemite – asking $ 750 (48 750 rubles.).
Tokyo, Japan
Currency: Yen (JPY)
1 yen = 0,65 rubles.
Public School
- Form: no obligatory. Only athletic shape, hat and special slippers, which wear inside school – 5000 yen (3200 USD).
- Tutorials: Main benefits are issued by school, additional with exercises and practice will cost about 9000 yen (5800 rubles.) per month.
- Office: Handles, Notepads, Lights Buy in the store "All for 100 yen". In the usual office will be two or three times more expensive.
- Additional spending: SET (worn from the 1st to the 6th grade) will cost 40,000 – 50,000 yen (26 000 – 32 000 rubles.). His tradition is buying grandmother and grandfather with her mother or father’s side). Table / chair for study (usually pay other grandparents) – also about 50,000 yen (32 000 USD). For music lessons, you need pianic (cabord harmonics) and a doodie – 3000 yen (1900 rubles.) EVERY. Food costs 5000 yen (3200 USD) per month.
School year in Japan begins with April. Schools are divided into private and public (state). Private very expensive – up to 1 million yen per year.
Public, like kindergartens, distributed by areas. If parents want to bring the child to a specific good public school, they can even move to the right area.
London, Great Britain
Currency: pound sterling (GBP, £)
1 pound = 85,57 USD
State (church) school, 11 years
- Form: up to 11 years old – about £ 150-200 (12 800 -17 100 rubles.) Including sports and shoes, after 11 – £ 300-400 (25 700 – 34 200 rubles.) in year. If you buy in second-hand, this amount can be reduced to £ 70-80 (6400 rubles.) and £ 200 (17 100 rubles.) respectively.
- Tutorials: Give in school.
- Chancellery: Notebook also gives a school, but sometimes there are collected for books or "voluntary-forced" fees from school, for example, to buy sets of circulas and markers (in the senior classes of the stationery, about £ 50-80 leaves (4300-6800 rubles.) in year).
- Excursions and trips: on average every three or four months sometimes a school journey for three to four days. Costs about £ 200 (17 000 rubles.). Excursions will cost £ 5-10 (430-860 rubles.) EVERY.
- Leisure after school: Afterschool Club – £ 20 (1700 rubles.) per person per day.
In England, state-free schools have a not very high level of education, but a chance for smart children from a poor families to get into them. If a child is close to genius, he will be likely to give a discount in a private school where he will have the opportunity to express himself in a more difficult program.
In some schools, there is a separation of academic performance, there is a chance to get into a strong group and get good assessments for admission to a good university.
You can get into a good school if you live in a rich area. Government accept only at the place of residence. Often do this: remove the apartment in a rich area, the child goes to school, the family moves into a poorer area.
There are so-called Independents Schools – like our lyceums, there is a huge contest. Children prepare with the help of tutors, buy them additional tasks, and then the preparation of such school can do up to £ 10,000 (855,000 rubles.) in two years, taking into account tutors, tests and purchase of literature. But if the child will cope, he will have a real chance to enroll in the best educational institutions of England.